Spielerportrait
Schär, Walter
Club | Burgdorf (50041) |
License-No. | 502269 |
Ageclass | O60 |
Classification | D2 |
Lizenz | No |
Permission to Play | 01.07.2022 - 30.06.2023 |
Saisons |
>>
Spielsaison 2022/23
Spielsaison Cup 2022/23 |
|||||||
Burgdorf
Matchlocation 1 : Turnhalle Gsteighof Pestalozzistrasse 69, 3400 Burgdorf |
|
3. Liga O40 Gruppe 2 (Pre-Round) |
||||||||||||
Date | Opponent | Sets | Opponent | Matches | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19.08.2022 | C-Z | Schürch, Daniel | D2 | 3:0 | 11:9 | 12:10 | 11:9 | Utzenstorf | 8:2 | |||
C-Y | Lüthi, Silvio | D1 | 3:0 | 11:6 | 11:5 | 11:8 | ||||||
C-X | Knöfel, Thomas | D2 | 3:2 | 5:11 | 11:5 | 11:8 | 11:13 | 11:9 | ||||
18.10.2022 | Y-B | Gerber, Stefan | D3 | 0:3 | 5:11 | 11:13 | 6:11 | Grauholz | 6:4 | |||
Y-C | Nussbaum, Rolf | D2 | 3:1 | 12:10 | 8:11 | 11:7 | 12:10 | |||||
Y-A | Sutter, Kurt | D3 | 3:0 | 13:11 | 11:8 | 11:6 | ||||||
11.11.2022 | B-Y | Sutter, Beat | D2 | 1:3 | 6:11 | 12:10 | 2:11 | 6:11 | Solothurn II | 4:6 | ||
B-X | Siegrist, Fabian | D2 | 2:3 | 12:10 | 11:7 | 10:12 | 6:11 | 7:11 | ||||
B-Z | Boecken Felder, Ilka | D1 | 1:3 | 12:10 | 10:12 | 8:11 | 8:11 | |||||
18.11.2022 | X-A | Mathys, Heinz | D4 | 2:3 | 11:1 | 8:11 | 7:11 | 11:9 | 3:11 | Lyss | 0:10 | |
X-B | Ebener, Markus | C6 | 0:3 | 4:11 | 5:11 | 0:11 | ||||||
X-C | Müller, Stefan | D2 | 2:3 | 7:11 | 11:2 | 11:8 | 10:12 | 9:11 | ||||
09.12.2022 | B-Y | Krammer, Roman | D1 | 3:0 | 11:4 | 11:3 | 11:6 | Regio Moossee | 7:3 | |||
B-X | Rysz, Wieslaw | D2 | 3:1 | 11:8 | 11:6 | 9:11 | 11:6 | |||||
B-Z | Iseli, Martin | D1 | 3:1 | 11:13 | 12:10 | 11:4 | 11:9 | |||||
3. Liga O40 Gruppe 2 (Second Round) |
||||||||||||
Date | Opponent | Sets | Opponent | Matches | ||||||||
06.02.2023 | X-A | Juric, Ivica | D1 | 3:0 | 11:9 | 11:8 | 11:4 | Huttwil | 8:2 | |||
X-B | Tobler, Christoph | D1 | 3:0 | 11:5 | 11:2 | 11:5 | ||||||
X-C | Holzweissig, Dieter | D1 | 1:3 | 11:4 | 10:12 | 6:11 | 6:11 | |||||
03.03.2023 | B-Y | Beutter, Roger | D4 | 0:3 | 6:11 | 5:11 | 3:11 | Grauholz | 4:6 | |||
B-X | Jöhr, Martin | D2 | 3:1 | 4:11 | 11:7 | 12:10 | 11:9 | |||||
B-Z | Käser, Johann | D1 | 3:2 | 12:10 | 4:11 | 11:3 | 8:11 | 11:8 | ||||
10.03.2023 | Y-B | Koller, Hanspeter | C6 | 0:3 | 1:11 | 3:11 | 4:11 | Solothurn II | 2:8 | |||
Y-C | Siegrist, Fabian | D2 | 2:3 | 11:9 | 12:10 | 10:12 | 8:11 | 6:11 | ||||
Y-A | Pimple, Sadashiv | D3 | 3:1 | 4:11 | 11:6 | 11:6 | 11:8 | |||||
17.03.2023 | B-Y | Ebener, Markus | C6 | 0:3 | 8:11 | 2:11 | 3:11 | Lyss | 4:6 | |||
B-X | Wälti, René | D2 | 3:1 | 11:4 | 8:11 | 11:8 | 11:5 | |||||
B-Z | Müller, Stefan | D2 | 3:1 | 10:12 | 11:2 | 11:9 | 11:7 | |||||
04.04.2023 | Y-B | Krammer, Roman | D1 | 3:0 | 11:5 | 11:4 | 11:4 | Regio Moossee | 6:4 | |||
Y-C | Turai, Andràs | D2 | 1:3 | 11:9 | 5:11 | 8:11 | 6:11 | |||||
Y-A | Iseli, Martin | D1 | 3:2 | 11:8 | 11:9 | 10:12 | 9:11 | 11:6 |
Doppel-Spiele
3. Liga O40 Gruppe 2 (Pre-Round) |
||||||||||||||
Date | Partner | Opponent | Sets | Matches | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
19.08.2022 | Doppel | Reber, René | D3 |
Knöfel, Thomas
Schürch, Daniel |
D2
D2 |
3:0 | 12:10 | 11:7 | 11:9 | 8:2 | ||||
18.10.2022 | Doppel | Reber, René | D3 |
Gerber, Stefan
Nussbaum, Rolf |
D3
D2 |
3:1 | 11:7 | 11:8 | 10:12 | 11:8 | 6:4 | |||
11.11.2022 | Doppel | Gäumann Tokar, Gabriela | D3 |
Siegrist, Fabian
Sutter, Beat |
D2
D2 |
0:3 | 7:11 | 8:11 | 9:11 | 4:6 | ||||
18.11.2022 | Doppel | Ruch, Daniel | D1 |
Mathys, Heinz
Ebener, Markus |
D4
C6 |
0:3 | 9:11 | 7:11 | 8:11 | 0:10 | ||||
09.12.2022 | Doppel | Reber, René | D3 |
Krammer, Roman
Iseli, Martin |
D1
D1 |
3:1 | 14:12 | 9:11 | 11:2 | 11:9 | 7:3 | |||
3. Liga O40 Gruppe 2 (Second Round) |
||||||||||||||
Date | Partner | Opponent | Sets | Matches | ||||||||||
06.02.2023 | Doppel | Gäumann Tokar, Gabriela | D4 |
Juric, Ivica
Holzweissig, Dieter |
D1
D1 |
3:1 | 2:11 | 11:9 | 11:5 | 11:4 | 8:2 | |||
03.03.2023 | Doppel | Gäumann Tokar, Gabriela | D3 |
Beutter, Roger
Käser, Johann |
D4
D1 |
0:3 | 5:11 | 9:11 | 13:15 | 4:6 | ||||
10.03.2023 | Doppel | Gäumann Tokar, Gabriela | D3 |
Pimple, Sadashiv
Koller, Hanspeter |
D3
C6 |
0:3 | 7:11 | 8:11 | 1:11 | 2:8 | ||||
17.03.2023 | Doppel | Gäumann Tokar, Gabriela | D3 |
Wälti, René
Ebener, Markus |
D2
C6 |
0:3 | 9:11 | 5:11 | 8:11 | 4:6 | ||||
04.04.2023 | Doppel | Gäumann Tokar, Gabriela | D3 |
Iseli, Martin
Krammer, Roman |
D1
D1 |
3:1 | 11:7 | 11:6 | 7:11 | 11:9 | 6:4 |